PolitikaHaberleri

Vali Şahin: Antalya, Türkiye'nin ve Türk milletini tanıtılmasında bayrak gemisi

Antalya Valiliği'ne yeni atanan Vali Hulusi Şahin, Breaking News Turkey’den Sosyolog Semra Binay’a samimi açıklamalarda bulundu. Şahin "Türkiye'nin uluslararası platformlar da tanıtılması açısından Antalya'nın bir bayrak gemisi olduğunu düşünüyoruz. Antalya'ya gelen her turist hem buraya hem Türkiye'ye aşık oluyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan Valiler Kararnamesi ile Antalya Valiliği'ne Malatya Valisi Hulusi Şahin atandı. Göreve başlayan Vali Şahin, kente yapılacak yeni çalışmalardan Breaking News Turkey’den Sosyolog Semra Binaya’a bahsetti. Antalya'nın çok güzel ve önemli bir şehir olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Antalya, Türkiye'nin turizmine katkısından dolayı ülkemizin turizm başkentidir.”

'BURAYA GELEN HERKES AŞIK OLUYOR'

Antalya Valisi Hulusi Şahin, "Hizmet yılım 30 yıl olmuştur. Birçok yerde kaymakamlık yaptım. İnşallah Antalya'da da güzel çalışmalar yapacağız. Kime 'Antalya'ya gidiyorsun' derseniz mutlu olur, bizde çok mutlu olduk. Çünkü Antalya, Türkiye'nin ve dünyanın gözbebeği bir şehirdir. Sadece bir turizm cenneti olmasından kaynaklanmıyor tarımıyla, ticaretiyle, insanlarının sıcaklığıyla, iklimiyle, bitki örtüsüyle Antalya, Türkiye'nin en güzel şehirlerden biridir. Böyle güzel bir şehre atanmış olmanın mutluluğunu yaşadım. Antalya, Türkiye'de turizmin başkenti diyebiliriz, rakamlar da bunu gösteriyor. Antalya, kongre turizmi noktasında da kendisini ispatlamış bir noktaya geldi. Yaz turizmi 6 ayı bulmuş durumda ama bunu arttırmak lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bizde bununla ilgili çalışmaların içinde olacağız. Bir kültür turizmi de yapmak istiyoruz, potansiyel Antalya'da var. Bunları kullanarak hem Antalya'daki konaklama sürelerini artırmak hem bir turistin yapacağı harcama miktarını artırmak istiyoruz, bunlar hedeflerimiz arasında yer alıyor. Turisti sadece para olarak görmüyoruz.” dedi

'İLLEGAL BİR DURUM VARSA GEREKENİ YAPARIZ'

Türkiye'de yabancıların çalışma hayatına girmesi için bazı usul ve mevzuatların olduğunu belirten Vali Şahin sözlerine şöyle devam etti, "Bu konuda izin almaları gerekir. Çalışma vizesi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan da müsaadeleri gerekiyor. Dolayısıyla bu müsaadeleri olmayanlar, turist vizesiyle gelenler hiçbir suretle ticari faaliyette bulunamazlar. Bırakın taksiciliği hiçbir şey yapamazlar. Böyle bir faaliyet içinde olan varsa bununla ilgili belediyelere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl müdürlüklerine ya da direk valiliklere başvurulabilir. Vatandaşlarımız ihbarda bulunsunlar, biz gereğini yaparız. Yalnız bizim Antalya'da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmuş çok sayıda yabancı uyruklu kişiler var. Bunlar TC vatandaşı, etnik kökeni ne olursa olsun artık bizim vatandaşımız olduğu için Anayasa'nın ona sunduğu tüm imkanlardan istifade eder. Ticari faaliyet yapmak da bunun bir parçasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysalar, kanunlara ve nizama uymak şartıyla her türlü ticareti yapabilirler. İllegal bir durum varsa bunun için elimizden geleni yaparız" diye konuştu.

'ÇEVRE YOLU ŞART'
Ulaşımın Antalya için çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Vali Şahin, "Mutlaka bir çevre yolunun olması gerekiyor. Bunun elzem olduğu aşikar. Bu konuda bazı çalışmaların olduğunu biliyorum. Bizde bu konuda çok çalışacağız. En kritik konu ulaşım konusudur. En kısa zamanda bazı yerlerde köprülü kavşaklar yapmak ve ışık sayısını da azaltmak lazım. Raylı sistem çözümleri üzerine çalışmak gerekiyor" dedi.


SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VURGUSU
Antalya'daki konut fiyatlarıyla ilgili de konuşan Vali Şahin, "Türkiye'nin tamamında konut fiyatlarında bir artış var. Ülkemiz bir deprem yaşadı, bunun da yansımaları oldu. Pandemiden çıktı, dünya ticareti bundan etkilendi. Dolayısıyla dünyanın her yerinde bir enflasyon ve fiyat artışı var. Türkiye'de de var, hem kira hem satış fiyatları arttı. Ben de bu durumdan memnun değilim. Makul fiyatlı olsa da bizler de bu şehirde konut sahibi olabilsek ama böyle güzel bir şehrin de maliyeti var, herkesin bunu kabul etmesi lazım. Bu kadar güzel bir şehirde yaşamanın bir maliyeti oluyor. Kentte yabancılar çok fazla ancak onlara karşı ırkçılık yapmamak veya bir tepki göstermemek lazım. Bu Türkiye'ye yakışmaz. İnsanlar, Antalya'da rahat oldukları için buraya geliyor. Kendilerini güvende hissediyorlar, güvende hissetmezlerse buraya gelmezler. Bu kadar yoğun turizmin olduğu bir şehirde bazı yan etkiler, olumsuzluklar olabilir. Çevre kirliği veya kabalık gibi. Bununla ilgili tüm birimler bu iş için var. Kurallara, usüllere, ahlak kurallarına uymayan tavırlar içerisinde olan insanlara karşı kanunları uyguluyoruz. Biz turizme zarar vermeyecek ama Antayalıları da rahatsız etmeyecek bir orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Turizmi artık sürdürebilir şekilde yapmanın arayışı içindeyiz. Denizlerimizi kirletmemeliyiz, ormanlarımızı muhafaza etmeliyiz hatta mümkünse orman miktarını arttırmalıyız. Bunun için sadece tüketme ve çok para kazanma mantığıyla hareket edemeyiz. Sürdürebilir bir anlayışla haraket etmeliyiz. Turizm de bu kapsamda değerlendirilmelidir.  İşte o zaman 10 yıl, 50 yıl sonra da Antalya'nın güzelliğinden bahsedilir" şeklinde konuştu.

politika, gundem

81
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@politikagundem.com.tr

politikagundem.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Ana Medya firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.